Vapaaehtoisten ohjaus ja työnohjaus

23 maaliskuu 2018 12:00 – 24 maaliskuu 2018 16:00
Location: Kansalaistoiminnankeskus Matara, Matara-sali, Matarankatu 6, Jyväskylä, Suomi

Vapaaehtoisten asianmukainen ohjaaminen on tärkeää paitsi vapaaehtoisten jaksamisen varmistamiseksi myös yhdistyksen toiminnan jatkuvuuden kannalta yleisesti. Se, millaista ohjausta vapaaehtoisille on tarpeen tarjota, riippuu mm. vapaaehtoistehtävästä ja sen vaativuusasteesta, myös vapaaehtoisesta itsestään. Vapaaehtoisten ohjaus ja työnohjaus -kurssilta saat työkaluja yhdistyksen ohjauskäytänteiden kartoittamiseen ja suunnitteluun. Mitä tarkoitetaan ohjauksella, mitä työnohjauksella? Millä eri tavoin niitä voi toteuttaa ja mihin tarkoituksiin? Mitä erilaisia toiminnallisia menetelmiä on olemassa ja mihin eri tarkoituksiin niitä voi soveltaa?

Sisältö:

  • Miksi ohjataan: Mitä eri tehtäviä ohjaamisella on. Ohjaaminen vs työnohjaaminen - mikä ero?
  • Vapaaehtoisten työnohjauksen periaatteet ja tavoitteet.
  • Vapaaehtoisten ohjauksen eri menetelmiä
  • Toiminnallinen lähestymistapa vapaaehtoisten ohjaamiseen.

Kouluttaja: Vapaaehtoisten työnohjaaja Anne Laimio.

Aika: Perjantaina 23.3.2018 klo 14–18 ja lauantaina 24.3.2018 klo 10–16

Paikka: Kansalaistoiminnankeskus Matara, Matarasali (B-puoli), Matarankatu 6, 40100 Jyväskylä.

Hinta ja ilmoittautuminen: 60€/ osallistuja. Ilmoittautumiset 15.3.2018 mennessä Vision verkkosivujen kautta:

http://www.eventilla.com/visio_vapaaehtoistenohjausjkl

Järjestäjänä:

VISIO - Opintokeskus, Sivistysliitto, Ajatuspaja

Fredrikinkatu 33 A, 00120 Helsinki